Przecięcie się handlu aktywami cyfrowymi i obowiązków podatkowych pozostaje ważnym obszarem zainteresowania organów regulacyjnych. Ostatnia sprawa podkreśla poważne konsekwencje, jakie ponoszą osoby za niedokładne raportowanie dochodów z tokenów niewymiennych (NFT), co uwydatnia rosnącą kontrolę transakcji aktywami wirtualnymi.
Waylon Wilcox, 45-letni trader, formalnie przyznał się do winy w związku ze składaniem fałszywych zeznań podatkowych. Sprawa, wniesiona przez Prokuraturę Stanów Zjednoczonych dla stanu Pensylwania, koncentruje się na ukrytych zyskach uzyskanych ze sprzedaży bardzo poszukiwanych CryptoPunk NFTs.
Szczegóły uchylania się od opodatkowania
Dokumenty sądowe ujawniają, że Wilcox generował znaczne dochody dzięki swojej działalności NFT. W 2021 r. sprzedał 62 tokeny CryptoPunk, uzyskując około 7,4 miliona dolarów. W następnym roku, 2022, sprzedaż kolejnych 35 tokenów przyniosła dodatkowe 4,9 miliona dolarów do jego zarobków. W ciągu obu lat łączny niezadeklarowany zysk zbliżył się do prawie 13 milionów dolarów.
Jednak składając zeznania podatkowe za te okresy, Wilcox znacznie zaniżył swoje rzeczywiste dochody. Ponadto wyraźnie stwierdził w obu formularzach podatkowych, że nie brał udziału w żadnych transakcjach związanych z aktywami cyfrowymi. To przekłamanie doprowadziło do niedopłaty jego zobowiązań podatkowych przekraczającej 3,2 miliona dolarów.
Potencjalne kary i zakres egzekwowania
Po przyznaniu się do winy, Wilcoxowi grożą potencjalnie poważne konsekwencje. Departament Sprawiedliwości wskazał, że maksymalna kara obejmuje do sześciu lat pozbawienia wolności, a następnie okres nadzoru kuratorskiego i karę pieniężną. Konkretny wyrok nie został jeszcze ustalony.
Śledczy podkreślili, że ta sprawa jest przykładem zaangażowania rządu w zwalczanie niezgodności z przepisami podatkowymi związanymi z aktywami wirtualnymi. Internal Revenue Service (IRS) aktywnie ściga osoby i schematy mające na celu ukrycie dochodów z kryptowalut i handlu NFT.
„IRS Criminal Investigation koncentruje się na rozwiązywaniu złożonych schematów finansowych obejmujących wirtualne waluty i transakcje NFT, mających na celu ukrycie dochodów podlegających opodatkowaniu”, stwierdził Yury Kruty, specjalny agent odpowiedzialny za biuro terenowe w Filadelfii. W dochodzeniu uczestniczyli specjaliści z wydziału IRS Criminal Investigation.
Ta sprawa służy jako przypomnienie, że uczestnicy rosnącego rynku aktywów cyfrowych podlegają takim samym przepisom podatkowym jak osoby handlujące tradycyjnymi aktywami, co wzmacnia zasadę równości prawnej w sprawozdawczości finansowej.

Eryk – pasjonat nowoczesnych technologii i rynków finansowych. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w analizie trendów, codziennie dostarcza świeże informacje na temat kryptowalut, biznesu oraz nieruchomości. Jego przenikliwe spojrzenie na dynamiczny świat finansów sprawia, że Coinbit.pl to niezastąpione źródło wiedzy dla każdego inwestora.