Czeski Bank Narodowy (CNB) dokonał znaczącej zmiany w strategiach inwestycyjnych banków centralnych, po raz pierwszy bezpośrednio wkraczając w sektor kryptowalut. Z dokumentów złożonych w Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wynika, że bank nabył pakiet akcji o wartości 18 milionów dolarów w Coinbase, wiodącej amerykańskiej giełdzie kryptowalut, w drugim kwartale 2025 roku.
- Pierwsza bezpośrednia inwestycja Czeskiego Banku Narodowego (CNB) w kryptowaluty.
- Nabycie 51 732 akcji Coinbase o wartości 18 milionów dolarów.
- Inwestycja dokonana w drugim kwartale 2025 roku.
- Stanowi element strategii CNB mającej na celu ekspozycję na indeks S&P 500.
- Prezes CNB, Aleš Michl, rozważa Bitcoina jako potencjalny narodowy aktyw rezerwowy.
Strategia Inwestycyjna Czeskiego Banku Narodowego
Inwestycja ta, obejmująca 51 732 akcje, jest zgodna z szerszą strategią CNB, polegającą na utrzymaniu ekspozycji na składniki indeksu S&P 500. Jako jedyna firma z branży kryptowalut notowana na S&P 500, Coinbase zapewnia CNB pośrednią ekspozycję na szybko rozwijającą się branżę aktywów cyfrowych. Nabycie to zintegrowało się z istniejącym portfelem akcji amerykańskich banku o wartości 12,8 miliarda dolarów.
Wizja Gubernatora Aleša Michla i Potencjalne Rezerwy
Działanie CNB jest zgodne z wcześniejszymi wypowiedziami prezesa Aleša Michla, który opowiadał się za rozważeniem Bitcoina jako narodowego aktywa rezerwowego ze względu na jego zerową korelację z tradycyjnymi obligacjami. Chociaż nie potwierdzono bezpośredniego nabycia Bitcoina, prezes Michl nadal podkreśla konieczność badania technologii blockchain i długoterminowego potencjału Bitcoina.
Implikacje Rynkowe i Precedens dla Innych Banków Centralnych
Analitycy branżowi, w tym Thomas Greif z Braiins Mining, zauważają, że CNB posiada już pośrednią ekspozycję na Bitcoina poprzez swoje inwestycje w Coinbase i Teslę. Ten ostrożny, lecz znaczący krok zachodniego banku centralnego jest uważnie obserwowany, potencjalnie ustanawiając precedens dla innych krajowych instytucji finansowych badających integrację aktywów cyfrowych.
Umiarkowane zaangażowanie Czeskiego Banku Narodowego w przestrzeń aktywów cyfrowych podkreśla rosnące instytucjonalne uznanie długoterminowego znaczenia i potencjału dywersyfikacyjnego tego sektora. To ewoluujące podejście banków centralnych, przechodzące od sceptycyzmu do strategicznego, regulowanego uczestnictwa, może sprzyjać dalszej integracji aktywów cyfrowych w ramach globalnych systemów finansowych.
