Nielegalne kopanie kryptowalut w Ukrainie: Sprzęt z Lasów Ukrainy trafi na aukcję

Photo of author

By Eryk

Trwające globalne wysiłki na rzecz ograniczenia nielegalnych operacji kryptowalutowych przyniosły znaczące postępy w Ukrainie, gdzie władze aktywnie pracują nad demontażem nielegalnych obiektów wydobywczych. Ostatni godny uwagi przypadek podkreśla to zaangażowanie, związany z zajęciem i zbliżającą się sprzedażą zaawansowanego sprzętu do wydobywania kryptowalut, nielegalnie eksploatowanego w państwowym przedsiębiorstwie leśnym. Ten incydent podkreśla powszechność takich działań oraz skoordynowane akcje podjęte przez ukraińskie agencje w celu postawienia sprawców przed wymiarem sprawiedliwości i odzyskania majątku państwowego.

Odkrycie i zajęcie nielegalnego sprzętu wydobywczego

Rozległa nielegalna farma wydobywająca kryptowaluty została odkryta w filii państwowego przedsiębiorstwa „Lasy Ukrainy”. Zaawansowany sprzęt, wykorzystywany do wydobywania aktywów cyfrowych, okazał się być zainstalowany bez autoryzacji. Po jego odkryciu Sąd Rejonowy Łyczakowski we Lwowie wydał orzeczenie nakazujące sprzedaż zajętego sprzętu na aukcji publicznej.

Narodowa Agencja Ukrainy ds. Identyfikacji, Śledzenia i Zarządzania Aktywami Uzyskanymi z Korupcji i Innych Przestępstw (ARMA) została powierzona nadzór nad tym procesem. Specjaliści z Zachodniego Międzyregionalnego Wydziału Terytorialnego ARMA przeprowadzili dokładną inspekcję sprzętu, potwierdzając jego stan operacyjny i gotowość do sprzedaży. Chociaż ARMA obecnie prowadzi proces wyboru konkurencyjnego podmiotu, który ułatwi sprzedaż, konkretne szczegóły dotyczące wartości sprzętu, szybkości haszowania (hash rate) lub innych specyfikacji technicznych nie zostały jeszcze ujawnione.

Niewłaściwe postępowanie operacyjne i wpływ finansowy

Raporty wskazują, że nieautoryzowana operacja wydobywcza została zaaranżowana przez wyższe kierownictwo w jednym z oddziałów przedsiębiorstwa. Głównym celem tej nielegalnej działalności było osobiste wzbogacenie się, prowadzone kosztem zasobów państwowych. Co istotne, znaczne koszty energii elektrycznej ponoszone przez farmę wydobywczą były opłacane przez państwo, co dodatkowo pogłębiało straty finansowe.

Wstępne śledztwa prowadzone przez Państwowe Biuro Śledcze (SBI) w czerwcu 2023 r. ujawniły już istnienie tego tajnego centrum danych. Było ono konkretnie zlokalizowane w oddziale „Nadleśnictwo Rawa Ruska” (Rava-Ruske Forestry) państwowego przedsiębiorstwa. Osoby zamieszane w utworzenie i eksploatację farmy to były dyrektor, jego zastępca, główny księgowy i kilku innych pracowników. Wstępne szacunki wskazują, że państwo poniosło straty w wysokości około 1,5 miliona UAH z tytułu zużycia energii elektrycznej, podczas gdy osoby zaangażowane rzekomo osiągnęły około 4 milionów UAH nielegalnych zysków.

Niniejsza sprawa stanowi wyraźne przypomnienie o wyzwaniach, przed którymi stoją władze w zakresie monitorowania i zapobiegania niewłaściwemu wykorzystaniu zasobów państwowych do nielegalnych działań, zwłaszcza w szybko zmieniającym się krajobrazie kryptowalut.

Udostepnij