Żytomierz: Informatyk okradł znajomych na miliony z kryptowalut – grozi mu 15 lat więzienia.

Photo of author

By Eryk

Profesjonalista IT z Żytomierza jest obecnie objęty śledztwem po tym, jak władze odkryły zarzuty, że oszukał dwóch znajomych na kwotę ponad 3,7 miliona hrywien poprzez nieautoryzowany dostęp do ich portfeli kryptowalutowych. Podejrzany, 40-letni mieszkaniec z doświadczeniem w sektorze IT, jest oskarżony o wykorzystanie zaufania, jakim obdarzyły go ofiary, oferując pomoc techniczną.

Zgodnie z raportami policyjnymi, dwie osoby – w wieku 35 i 56 lat – zgłosiły się do organów ścigania pod koniec 2024 roku, zgłaszając, że środki zostały nielegalnie wypłacone z ich portfeli kryptowalutowych. Początkowo podejrzany pomagał im w tworzeniu cyfrowego portfela i odzyskaniu dostępu do innego, który został naruszony. Wkrótce potem, wykorzystując zdalny dostęp do ich komputerów i wykorzystując poufne dane logowania do portfela, które posiadał, opróżnił ich konta. Całkowite straty oszacowano na ponad 3,7 miliona hrywien.

Szczegóły śledztwa

Władze postawiły podejrzanemu zarzuty popełnienia szeregu przestępstw, w tym oszustwa, nieuprawnionej ingerencji w sieci teleinformatyczne oraz nielegalnej działalności związanej z pieniądzem elektronicznym. Jeśli zostanie skazany, grozi mu kara do 15 lat więzienia wraz z konfiskatą majątku.

Śledztwo zostało wszczęte na podstawie formalnego zawiadomienia złożonego przez dwie ofiary. Więcej informacji na temat sprawy można znaleźć na stronie Policji w Żytomierzu na Facebooku, gdzie publikowane są aktualizacje dotyczące postępów w sprawie.

Podsumowanie zarzutów i potencjalnych kar

Zarzut Potencjalna kara
Oszustwo Do 15 lat pozbawienia wolności i konfiskata majątku
Nieuprawniona ingerencja w sieci teleinformatyczne Sankcje prawne przewidziane przez prawo
Nielegalne operacje pieniądzem elektronicznym Surowe kary, w tym pozbawienie wolności

To zdarzenie podkreśla rosnące ryzyko związane z cyfrowymi transakcjami finansowymi oraz znaczenie utrzymywania solidnych praktyk cyberbezpieczeństwa podczas obsługi aktywów kryptowalutowych. W miarę jak organy ścigania kontynuują śledztwo, służy to jako ostrzeżenie zarówno dla osób fizycznych, jak i firm o potencjalnych słabościach w cyfrowym krajobrazie finansowym.

Udostepnij